„VIKING 2017” – KOMPLEX VÉDELMI IGAZGATÁSI GYAKORLAT A DUNÁN

Publikálva: 2017. október 30.

„Viking 2017” néven több mint 300 főt felvonultató, komplex védelmi igazgatási gyakorlatot és bemutatót tartott Budapest Főváros Védelmi Bizottsága a Dunán állomásozó Viking Cruises, Ingvi nevű szállodahajóján, 2017. október 19-én. A 135 méter hosszú szállodahajó kitűnő terepet biztosított a komplex esemény megrendezésére, a Duna fővárosi szakaszán ugyanis jelentős számban és rendszeresen fordulnak meg szállodahajók, amelyek rengeteg turistát vonzanak Budapestre.

Dr. György István kormánymegbízott, Budapest Főváros Védelmi Bizottságának elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy ez a komplex gyakorlat nagyban hozzájárul a védelmi igazgatásban szerepet vállaló szervezetek együttműködésének fejlesztése révén a főváros, az ország és szövetségeseink lakosságának biztonságához. Az eseményt szervező Budapest Főváros Védelmi Bizottság Titkársága részéről Szarka Csaba ezredes, BFVB titkár elmondta, hogy a gyakorlat célja a beavatkozó szervezetek tevékenységének, feladatainak, eljárási rendjének begyakorlása, valamint a résztvevők közötti koordináció fejlesztése.

Szárazföldön, vízen és levegőben is zajlottak az események, de szükség esetén búvár is készenlétben állt a bevetésre. A gyakorlat forgatókönyve szerint nemzetközi bűnözői csoportok fegyveres összetűzésbe keveredtek egymással a hajón, melynek következtében több mint 25 ember megsérült. A NAV bevetési egysége, a cseh SON bevetési egység és a Magyar Honvédség speciális beavatkozó erői a bűnözőket ártalmatlanították. A legsúlyosabb sérülteket mentőhelikopter szállította el, amely Magyarországon első alkalommal szállt le szállodahajó fedélzetére. A mentőszolgálat és a beavatkozó szervezetek szakemberei a többi sérültet a helyszínről mentőhajókra emelték át, a járóképes sérülteket pedig motorcsónakokkal szállították a parton felállított baleseti sátrakhoz. Az események során tűz is keletkezett, amelyet a fővárosi tűzoltók egy tűzoltóhajó, valamint honvédségi tűzszerészhajó legénységének segítségével közösen megfékeztek.

A gyakorlat szerint végrehajtott művelet összetettségére és nagyságára jellemző, hogy 11 db vízi jármű, valamint 1 db mentőhelikopter és 11 db mentőautó tartózkodott a helyszínen, melyet rendőrségi állomány biztosított.

Már a begyakorlás során élénk szakmai eszmecsere zajlott a résztvevők között, aminek hatására várhatóan jelentősen javul majd a feladat-végrehajtásban érintett szervezetek közötti együttműködés hatékonysága.

A meghívott hazai és külföldi szakemberek elismerően nyilatkoztak a látottakról és megállapították, hogy ilyen nagyságrendű, komplexitású, nemzetközi erőket is felvonultató védelmi igazgatási gyakorlatra régen került sor hazánkban.

A nagyszabású, rendkívül összetett tevékenységeket bemutató gyakorlat tapasztalatait a résztvevő szervezetek a jövőben a képzéseik során is hasznosítani fogják.

Menü

Főoldal

Navigáció