A fővárosi és megyei kormányhivatalok, valamint a fővárosi kerületi és járási hivatalok regionális védelmi igazgatási gyakorlati felkészítése
A Miniszterelnökség Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkársága által jóváhagyott, a kormányhivatalok és járási (kerületi) hivatalok részére tartandó továbbképzések 2016. évi tervében foglaltaknak megfelelően a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a HM Védelmi Hivatal országos felkészítés-sorozatot („védelmi igazgatási roadshow”-t) rendezett a 2016. március 03. és április 20. közötti időszakban a védelmi igazgatás szereplői részére.
A felkészítés célja volt a kormányhivatalok, járási hivatalok érintett vezetőinek védelmi igazgatási továbbképzése, a témával kapcsolatos aktuális kérdések áttekintése, iránymutatás az egységes feladat-végrehajtás érdekében, törekedve arra, hogy a valós életben is előforduló helyzetek és az azokhoz kapcsolódó eseménykezelés kerüljön bemutatásra, különös tekintettel a katasztrófaveszély és a veszélyhelyzet tartalmi elkülönítésére.
A rendezvénysorozaton a HM Védelmi Hivatalt Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, mb. főigazgató képviselte, aki „A honvédelmi igazgatás lehetséges válaszai a hibrid hadviselésre, a terrorizmus és a tömeges migráció által jelentett fenyegetésekre” című előadásában tért ki azokra a honvédelmi igazgatási többletfeladatokra, amelyek a normál működéstől eltérő kötelezettségeket jelentenek a védelmi igazgatásban szolgálatot teljesítők, dolgozók számára.
Az országban 7 helyszínen történt elméleti és gyakorlati felkészítés. A gyakorlati részben jelentős ipari tevékenységet végző, tehát honvédelmi és katasztrófavédelmi szempontból egyaránt kiemelt vállalatok megtekintésére nyílt lehetőség.
A roadshow állomásai időrendi sorrendben az alábbi létesítmények voltak:
- Fővárosi Vízművek Zrt. (Budapest)
- MVM Paksi Atomerőmű (Paks)
- Kőröshegyi völgyhíd (Balatonföldvár)
- Kiskörei Vízerőmű (Kisköre)
- MOL Rt. Tartálypark (Szeged)
- MOL Petrolkémia (Tiszaújváros)
- AUDI Hungária Kft. Győr)
A képzéssorozat pozitív tapasztalataira építve összességében megállapítható, hogy indokolt folytatni a hivatalok munkatársainak a valós életben felhasználható tapasztalatok szerzését célzó, gyakorlati felkészítését. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a védelmi igazgatás szereplőinek képzéseire, a már bekövetkezett káreseményekre épülő, azok tapasztalatait feldolgozó törzsvezetési gyakorlatokra.
A rendezvénysorozat sikeres lebonyolításához nagyban hozzájárult a rendezvény egyes helyszínei szerint illetékes kormánymegbízottak és képviselőik jelenléte, támogatása.