A Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztály (HM VIF), a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (NKE HHK), valamint az NKE Közigazgatási Továbbképzési Intézet közös szervezésében kerültek megrendezésre a tavaszi honvédelmi igazgatási képzések.
A kormánytisztviselők részére szervezett kétnapos honvédelmi igazgatási képzés 2025. május 19-20. között valósult meg, amelynek már hagyományosan a Ludovika Campus biztosította a helyszínt.
A képzés célja, hogy hasznos és aktuális információkkal segítse elő a közigazgatásban dolgozók ismereteinek bővítését a honvédelmi igazgatás témakörében. Az oktatási tematika három részből tevődik össze, mely általános biztonságpolitikai, továbbá védelmi és biztonsági, valamint honvédelmi és katonai igazgatási ismereteket nyújt a képzésen résztvevők számára. Az előadók az Egyetem tapasztalt oktatói, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar magas szakmai ismeretekkel rendelkező vezetői közül kerülnek ki, ami garantálja, hogy a hallgatók a rendelkezésre álló szűk időkeret ellenére is jól érthető módon, érdekes és szemléletes előadások keretében kapjanak tájékoztatást.
A hallgatók az átadott ismeretekről online vizsga keretében adnak számot. A vizsga sikeres letételét követően a hallgatók a jogszabály által előírt képzési kötelezettségük keretében 21 kreditpontban részesülnek.
A hivatásos és szerződéses, valamint önkéntes tartalékos katonák részére – az NKE HHK Katonai Tanfolyamszervező Intézet közreműködésével – 2025. június 2-6. között szervezett honvédelmi igazgatási tanfolyamnak a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus adott otthont.
A nyári hónapba átcsúszó egyhetes tanfolyamon túlnyomórészt a területvédelmi ezredek állományába tartozó azon önkéntes tartalékos katonák vettek részt, akik a védelmi és biztonsági igazgatás területi és helyi szerveinél látják el szolgálati feladataikat.
A tanfolyam felépítését tekintve általános és szakmai modulból áll, melyben a védelmi és biztonsági igazgatás fogalomköréből kiindulva, annak egyes részterületeit bemutatva ismerteti meg a hallgatókkal a honvédelmi igazgatás, valamint a katona igazgatás funkcióját, feladatrendszerét, béke– és válságidőszaki működését országos, területi és helyi szinten egyaránt, továbbá a hallgatók megismerkednek más szakterületek (civil és rendvédelmi szervek) honvédelmi feladatival is.
Az oktatók gerincét a HM VIF, a Honvéd Vezérkar, valamint az NKE HHK Honvédelmi Jogi és Igazgatási Tanszék tanárai alkották, kiegészülve a honvédelemben közreműködő rendvédelmi szervek és civil minisztériumok szakértőivel.
A tanfolyam a korábbi évek gyakorlatának megfelelően írásbeli vizsgával zárult, melyet valamennyi hallgató sikeresen teljesített, megszerezve a jogszabályban előírt, kötelező képzés elvégzéséről szóló igazolást.