Az Európai Unió válságkezelési rendszerével kapcsolatos konferenciát szervezett a HM Védelmi Igazgatási Főosztály 2018. október 25-én, a HM II. objektum nagytanácstermében, a november 05-23. között végrehajtásra kerülő Európai Unió „Hybrid Exercise – Multilayer 2018 (Parallel and Coordinated Exercise)” válságkezelési gyakorlatra történő felkészülés jegyében. Az esemény fő célja az Unió válságkezelési mechanizmusának, az eljárásokban résztvevő szervezeteknek a megismertetése volt a Honvédelmi Minisztérium, a társminisztériumok, valamint a honvédelmi feladatok végrehajtásában közreműködő szervezetek szakértőivel.
Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM Védelmi Igazgatási Főosztály főosztályvezetője – az előadók és a résztvevők köszöntése után – megnyitó beszédében utalt arra, hogy a rendezvény megszervezését az Európai Unió biztonságpolitikai szerepének erősödése, egyre markánsabbá válása, a tagállamokat érintő, új típusú biztonsági kihívások megjelenése, az EU-NATO együttműködés új területei, valamint a hazai szervezetek uniós válságkezelésben megjelenő egyre jelentősebb feladatai tették indokolttá. Hangsúlyozta, hogy az EU válságkezelési eljárásai a jelen kor biztonsági kihívásainak megfelelően folyamatosan változnak, és ezek naprakész ismerete elengedhetetlen az eredményes megelőzéshez, illetve a nemkívánatos események következményeinek mielőbbi elhárításához.
Az EU válságkezelési rendszerét alapvetően határozza meg az EU működését általánosan szabályozó Lisszaboni Szerződés, és lényeges hatással volt rá az ukrán válság során megjelenő hibrid hadviselés elleni hatékony fellépés szükségessége. Az utóbbi években jelentősen átalakult az EU közös kül- és biztonságpolitikája, új biztonsági stratégia került kiadásra, nagyobb hangsúllyal jelentek meg erősödtek a közös védelem- és biztonságpolitika központi kormányzati, valamint rendvédelmi aspektusai. A katonapolitika vonatkozásában az EU új katonai szervezeti struktúrák kialakítására törekszik, továbbá egyre erősíti a NATO-EU közötti együttműködést.
A konferencián a különböző szakterületekről delegált előadók – köztük José Perez Navarrete úr, az Európai Unió Bizottságának válságkezelési szakértője – ismertették a hallgatósággal az általuk képviselt szervezetek feladatait az EU válságkezelési rendszerében. Az előadások, illetve az azt követő kérdések és válaszok során a konferencia résztvevői áttekintést kaptak a biztonság- és védelempolitika, a kibervédelem, a rendvédelem, az egészségügy és a nemzeti koordináció uniós feladatairól. A konferencia résztvevői egyetértettek a rendezvény időszerűségével, az azon elhangzottak fontosságával, melyeket a mindennapi munkájuk, a gyakorlatok, valamint a valós válságkezelés folyamán egyaránt hasznosítani tudnak.
Dr. Varga Attila Ferenc ezredes zárszavában megköszönte az érintett szervezetek képviselőinek a konferencia megrendezéséhez nyújtott segítséget, az előadóknak a színvonalas előadásokat, melyekkel jelentősen hozzájárultak a 2018. november 05-én kezdődő EU válságkezelési gyakorlatra történő eredményes felkészüléshez.