Honvédelem háborúban és békében

Publikálva: 2018. január 4.

A honvédelem és a hazaszeretet össztársadalmi ügyét szem előtt tartva, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottság Titkársága, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, valamint a Tiszti Kaszinó Honvéd Hagyományőrző Egyesület közös szervezésében „Honvédelem háborúban és békében” címmel kiállítás nyílt Szolnokon, az Intézményi Művelődési Otthonban. A kiállításon Dr. Koller József dandártábornok, bázisparancsnok köszöntötte a vendégeket, a tárlat anyagát pedig Herman István történész mutatta be.

A Megyei Védelmi Bizottság Titkársága harmadik alkalommal vesz részt honvédelmi témájú kiállítás szervezésében. A most megnyílt tárlat létrehozásában a fent említett szervezeteken kívül a Heves és a Nógrád Megyei Védelmi Bizottság Titkársága is közreműködött.

Dr. Berkó Attila, a Kormányhivatal főigazgatója köszöntőjében a honvédelem ügyének kiemelt jelentőségéről beszélt. Elmondta, hogy a magyar katonák a 21. században a békét és a biztonságot szolgálják itthon és szerte a világban, ezért meg kell becsülni a szolgálatukat. E kiállítás részben az emlékezésé, a hazát hősiesen védelmező elődök, honvédek, utászok és pilóták előtti tisztelgés ünnepi alkalma, részben pedig a köszöneté, mert a magyar katonák békeidőben is megérdemlik a tiszteletet, legyenek bár szerződésesek, hivatásosak vagy önkéntes tartalékosok, és szolgáljanak bárhol az országban vagy nemzetközi küldetésben. Egy erős és jól szervezett hadseregre elsősorban nem azért van szükség, hogy a katonák a fegyvereiket használják: a katonaság a honvédelem ügyét jóval tágabb értelemben szolgálja, szükség esetén biztosítja a törvényes rendet, segít a katasztrófa-elhárításban, és a természeti csapások elleni védekezésben.

„A katonák helytállása az életveszélyes helyzetekben mérhető igazán, vagyis olyan szituációkban, ahol az ember ösztönszerűen inkább a menekülést választaná. Gondoljunk a kolontári vörösiszap-katasztrófára, a lángoló Hortobágyi Nemzeti Parkra, vagy az árvíz, belvíz, illetve a jég jelentette veszélyekre. A katonaság a katasztrófavédelemmel közösen, együttes erővel sok-sok életet és értéket mentett meg, helyezett biztonságba. Fontos, hogy a hétköznapi emberek, a diákok is megismerjék a honvédség napi munkáját, komplex tevékenységét” – mondta beszédében a főigazgató.

A kiállítás anyaga több forrásból származik. Alapját az az országos vándorkiállítás képezi, melynek létrejöttét Bozsákovics László alezredes, a Heves Megyei Védelmi Bizottság titkára kezdeményezte. Az „Isten után a legszebb és legszentebb név a Honvéd nevezet” elnevezésű – a Magyar Honvédség fennállásának 169. évfordulójának tiszteletére összeállított – vándorkiállítás honvédelmünk háborús időszakban végzett erőfeszítését mutatta be. Ez a képekkel gazdagon illusztrált, összefoglaló tárlat Szolnokon kiegészült a honvédség békeidőben végzett tevékenységét bemutató kiállítással. Békési Istvánnak, a KÖTIVIZIG osztályvezetőjének, valamint Magó Károly zászlós kutatómunkájának köszönhetően összegyűjtött tárgyi emlékek segítségével pontosabb képet alkothatunk az árvízvédelemben aktívan résztvevő utászok munkájáról, és az 1960-as évektől kezdődő helikopteres légi mentésről is.

 

Menü

Főoldal

Navigáció