Emlékezés a doni hősökre - Rendhagyó történelem óra a Stefánia Palotában

Publikálva: 2018. február 27.

Hetvenöt éve, a szovjet Vörös Hadsereg a Don-kanyarban indította meg azt az elsöprő támadását, amelynek következtében a 200 ezer fős 2. Magyar Hadsereg több mint százezer katonája vesztette életét, sebesült meg vagy került fogságba.

Az évforduló alkalmából a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) és Budapest Főváros Védelmi Bizottsága (BFVB) közösen emlékezett meg a tragikus eseményről és az áldozatokról a Stefánia Palotában 2018. február 15-én.

A meghívott vendégek között a BFVB támogatásával mintegy 200 középiskolás diák és tanár is részt vett az ünnepségen, hiszen a fiatalok honvédelmi nevelése kiemelt jelentőségű feladataik közé tartozik.

Baráth Ernő dandártábornok, a MH BHD parancsnoka megnyitójában arra emlékeztetett, hogy "A múltunkat nem szabad elfelejtenünk, mert a múlt ismerete nélkül nem lehet jövőnk." 

Majd Bíró László a HM Katolikus Tábori Püspökség püspöke és Jákob János a HM Protestáns Tábori Püspökség püspöke kegyeleti áhítatot tartottak. Személyes hangvételű beszédeikben elsősorban a hazaszeretetre hívták fel a résztvevő diákok figyelmét. Ezalatt a jelenlévők főhajtással emlékeztek az áldozatokra és gyertyát gyújtottak az elhunytak tiszteletére.

A központi megemlékezést, egy rendhagyó történelem óra követett, melynek keretében a fennmaradt írások, történelmi anyagok, korabeli fotók segítségével mutatták be a szakemberek a II. Világháború doni történéseit.

Ezután került vetítésre a sok éves kutatómunka eredményeképpen megszületett "Egy újpesti orvos nyomában" című film, amely megörökítette az egykori harcok emlékeit, majd a vendégek megtekinthettek egy fotósorozatot a földszinti Stefánia Galériában.

Befejezésül a szervezők interaktív kiállításokkal, kvíz és memóriajátékkal színesítették a programot a középiskolások számára, akik így bepillantást nyerhettek a háborúban harcoló katonák mindennapjaiba. Kipróbálhatták a fegyvereket, a hagyományőrzők segítségével magukra ölthették a korhű katonai ruházatot és menetfelszerelést, illetve megkóstolhatták az egykori tábori ételeket is. Mindezek mellett a toborzóponton lézeres lövészet és repülőgép szimulátor várta az érdeklődő fiatalokat.

Az ünnepség méltóképpen állított emléket azoknak a magyar hősöknek, akik, Baráth Ernő dandártábornok úr szavait idézve "bátorsággal, hősiességgel és helytállással teljesítették feladataikat", életüket áldozva a hazáért, akiknek emlékét kegyelettel őrizzük ma is.

Menü

Főoldal

Navigáció