Egészségügyi válsághelyzeti gyakorlat Komárom-Esztergom megyében

Publikálva: 2019. október 4.

Tatabányán a megyei kormányhivatal, míg Komáromban a Monostori Erőd adott otthont 2019. szeptember 09-19. között a Komárom-Esztergom Megyei Védelmi Bizottság (KEMVB) szervezésében megvalósuló „FÚZIÓ-19” elnevezésű, komplex civil-katonai egészségügyi válsághelyzeti gyakorlatnak, melyben 26 szervezet közel 800 szakembere vett részt.

A területi védelmi igazgatás fontos alappillére az ország védelmi képességének, ennek megfelelően a gyakorlat célja a békétől eltérő körülmények közötti feladatellátásra és az együttműködés feltételeinek tökéletesítésére való felkészülés volt. Már a tervezés, előkészítés szakaszában kiemelt faladatként szerepelt a Mobil Orvosi Segélyhely telepítése, működtetése egy komplex védelmi igazgatási szituációban, honvédelmi típusú különleges jogrend bevezetése esetén.

A gyakorlat végrehajtása során főként olyan képességek, erőforrások kerültek alkalmazásra, amellyel a megyei védelmi igazgatás szervezete már rendelkezik, de új elemként jelent meg a Mobil Orvosi Segélyhely telepítése és működtetése, amit az üzemeltető orvosok, szakápolók és más segítők feladatellátás közben mutattak meg.

Bebizonyosodott, hogy az ilyen jellegű, komplex válsághelyzetek kezelése során elengedhetetlen a katonai-rendőri jelenlét, a katasztrófavédelmi erők tevékenysége, a logisztikai támogatási feladatok végzése és mindezek koordinációja, mindemellett pedig egyre nagyobb szerepe van a polgári felkészültségnek is. A feladatok végrehajtása során a közös gondolkodás és problémamegoldás, a szükséges dokumentumok és információk átadásának gyakorlása hasznos tapasztalatokat adott az egyes szervezeteknek, így a KEMVB tagok és a meghívott védelmi igazgatási szakemberek számára egyaránt.

A szeptember 19-i zárónapon, a résztvevő szervezetek közös bemutató gyakorlása után dr. Kancz Csaba kormánymegbízott, a megyei védelmi bizottság elnöke értékelésében felhívta a figyelmet arra, hogy „most békeidőben van mód és lehetőség arra, hogy megfelelően kialakítsuk és javítsuk a megyei védelmi igazgatás szervezet-, feladat- és okmányrendszerét, meghatározzuk a főbb kapcsolódási pontokat, kidolgozzuk és begyakoroljuk az eljárásrendeket, teszteljük a tervek, és a vonatkozó jogszabályok alkalmazhatóságát, vagyis az egész megyei védelmi igazgatási rendszer működőképességét és hatékonyságát.

A „FÚZIÓ-19” gyakorlat rengeteg tapasztalattal szolgált valamennyi érintett szereplő és szervezet számára, és kétségkívül hozzájárult a területi védelmi igazgatás rendszerének erősítéséhez, hatékonysága növeléséhez.

Menü

Főoldal

Navigáció