Befogadó Nemzeti Támogatás konferencia

Publikálva: 2018. február 28.

A Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztályának (HM VIF) szervezésében, 2018. január 30. és február 1. között, a Befogadó Nemzeti Támogatás (BNT) aktuális kérdéseinek témakörében, szakmai konferencia keretében cserélték ki tapasztalataikat a honvédelmi és a társtárcák szakértői.

A konferencia – amelyre meghívást kaptak a Honvédelmi Igazgatási Tárcaközi Koordinációs Munkacsoport (HIKOM) tagjai, valamint más civil szervezetek képviselői is – elsődleges célja az volt, hogy a „katonai oldal” képviselői bemutassák a befogadó nemzeti támogatás nyújtása során felmerülő katonai, logisztikai, jogi és adminisztratív feladatokat, kiemelve a leginkább kihívást jelentő területeket. 

A rendezvényt Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM VIF főosztályvezetője nyitotta meg. Beszédében méltatta a szakterületen dolgozók évtizedes tapasztalatait, és kiemelte, hogy a téma – jóllehet az elmúlt években egy kicsit háttérbe szorult – egyáltalán nem új az érintett szervezetek számára, hiszen hazánk korábban több NATO művelet kapcsán nyújtott befogadó nemzeti támogatást szövetséges fegyveres erők számára, emellett a gyakorlatozás céljából Magyarországra érkező külföldi fegyveres erők részére is nyújtanunk kell bizonyos nemzeti támogatást.

Az első napon, a BNT alapfogalmak tisztázása után a résztvevők különböző szakmai megközelítésből ismerkedhettek meg a befogadó nemzeti támogatás egyes mozzanataival, a legfontosabb teendőkkel. A program szervezője, Kocsis Lajos ezredes, a HM VIF Területi Koordinációs Osztály osztályvezetője az elmúlt évek során a BNT területén szerzett több hasznos gyakorlati tapasztalatot is megosztott a résztvevőkkel, és hangsúlyozta, hogy – jóllehet e területen a katonai logisztika szerepe megkerülhetetlen – a BNT feladatok túlnyomó többsége a nem katonai szervezetekhez kötődik, és e támogatás nélkül a katonai feladatok nem hajthatók végre eredményesen.

Rátkai István alezredes, a HM VIF Területi Koordinációs Osztály (TKO) BNT feladatokkal megbízott kiemelt főtisztje bemutatta a BNT képességkatalógus elkészítésének és felülvizsgálatának folyamatát, továbbá ismertette a témához kapcsolódó személyes tapasztalatait egy idegen országban végrehajtott NATO művelet során.

Szőke Miklós alezredes, HM VIF TKO osztályvezető-helyettes korábbi logisztikai parancsnoki tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal, mely során a résztvevők bepillantást nyerhettek egy BNT-t igénybe vevő alakulat szempontjából is a tevékenység folyamatába, a tervezés és a végrehajtás során felmerülő problémák lehetséges megoldásaiba.

Lőrincz Gábor ezredes, a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökség csoportfőnök-helyettese a hadműveleti feladatok és a BNT összefüggéseiről tartott előadást. Egyebek a műveleti feladatok végrehajtása és a különleges jogrend bevezetésének összefüggéseire hívta fel a figyelmet. A téma élénk vitát váltott ki a résztvevők körében, főleg a különleges jogrend elrendelési körülményeit illetően.

A rendezvény második napja további elemzésekkel folytatódott. Pataki Zsolt ezredes, az MH Logisztikai Központ osztályvezetője az elmúlt év nyarán végrehajtott „Saber Guardian 2017” elnevezésű nemzetközi gyakorlat tapasztalatairól beszélt. Pete Szabolcs alezredes, a MH Katonai Közlekedési Központ parancsnok-helyettese szállítási-közlekedési oldalról világította meg a gyakorlat során szerzett tapasztalatokat. Előadásában ismertette a túlméretezett szállítmányok kisérése, közlekedésének engedélyeztetése során összegyűjtött tapasztalatokat.

Ezek után a hallgatóság részletes tájékoztatást kapott a Székesfehérváron települt NATO Force Integration Unit (NFIU) képviselőitől a szervezet feladatrendszeréről, a NATO és a hazai katonai szervezetek közötti zökkenőmentes kapcsolattartás érdekében végzett teendőkről. Szabó Tibor alezredes, az NFIU logisztikai főnöke bemutatta, hogyan tudja az NFIU a leghatékonyabban segíteni a BNT feladatok előkészítését, tervezését és végrehajtását, majd néhány szóban ismertette a „Precise Reception 17” minősítő gyakorlat tapasztalatait is.

A harmadik napon két külön szekcióban folytatódott a szakmai munka. Egyfelől, a 2018. őszre tervezett BNT gyakorlás alapelveit, elgondolását dolgozták ki a szakértők, míg a második csoportban a HM VIF területi állománya részvételével a megyei védelmi bizottságok tavaszi üléséhez kapcsolódó aktuális kérdések megtárgyalására került sor. 

Menü

Főoldal

Navigáció