A katasztrófavédelem is nemzeti ügy

Publikálva: 2019. november 14.

Az idei évben is megrendezték a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerrel (HKR) kapcsolatos szakmai napot. A november 13-án, szerdán tartott konferenciát Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi államtitkára nyitotta meg.

Hagyományosan ősszel tartják a HM Védelmi Igazgatási Főosztály által szervezett konferenciát, amelyen az érintett társszervezek és közreműködő szervezetek képviselői közösen tekintik át a HKR működésének aktuális kérdéseit, változásait, a fejlesztéseket, valamint a lehetséges új feladatokat és kihívásokat.

Az idei rendezvényen Szabó István köszöntötte a résztvevőket. A Honvédelmi Minisztérium honvédelmi államtitkára rámutatott: napjainkra összetettebbek lettek a katasztrófahelyzetek, mint valaha. Mint mondta, a természeti erők sokszor váratlan megjelenése mellett kialakultak a modern kor technikai jellegű katasztrófatípusai is. Mivel a honvédelmi ágazat a „nem mindennapi élet nem mindennapi veszélyeire” való felkészülést tartja alapfeladatának, ezért nem maradhat tétlen szemlélő a katasztrófahelyzetek megelőzésében vagy következményeinek elhárításában sem.

Szabó István kiemelte, hogy a honvédelemhez hasonlóan a katasztrófavédelem is nemzeti ügy, amelyben mindenkinek van, és kell, hogy legyen szerepe. A biztonság szavatolása, a hatékony megelőzés és a következmények felszámolása alapvetően két pilléren, a nemzeti önerőn, valamint a szövetségi és a nemzetközi együttműködés lehetőségeinek felhasználásán alapszik. Aláhúzta, hogy a Magyar Honvédség aktívan közreműködik a katasztrófavédelemben az illetékes szervekkel. „Éppen ezért, a Magyar Honvédségnek olyan képességekkel, e célra alkalmazható technikai eszközökkel, és megfelelően felkészített személyi állománnyal kell rendelkeznie, amelynek igénybevételére bármikor sor kerülhet” – fogalmazott Szabó István államtitkár, hozzátéve, hogy emiatt a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer is folyamatosan fejlődik, mind szervezetét, A szimpóziumon – amelyen az Országos Meteorológiai Szolgálat, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság képviselői is részt vettek -, a szakemberek előadásokat hallhattak többek között a HKR országos rendszerben betöltött szerepéről, vezetési rendszeréről, működéséről a 2019. évi szervezeti változások tükrében, az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelző rendszeréről, a hazai földrengésjelző hálózat jelenéről és jövőjéről, valamint a honvédség bevonásáról a hagyományos védekezési feladatok ellátásába. Mint azt a szervezőktől megtudtuk: a rendezvény nem csupán a valós együttműködési tapasztalatok bemutatására és feldolgozására korlátozódott, hanem az elmúlt években megkezdett Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszert érintő fejlesztések bemutatásán keresztül szélesíteni kívánta a közreműködő szervezetek látókörét is. A meghívott előadók igyekeztek átfogó képet adni a civilizációnkat és környezetünket érő urbanizációs hatásokról, a természeti katasztrófák által okozott veszélyeztetettség növekedéséről, valamint a jelenséget kísérő globális hatásokról.mind pedig technikai felszereltségét és eszközállományát tekintve.

Forrás: https://honvedelem.hu/cikk/honvedelmi_allamtitkar/a-katasztrofavedelem-is-nemzeti-ugy/

Menü

Főoldal

Navigáció