2015. november 17-én az eredményes vizsgát tett hallgatók okleveleinek átadásával sikeresen zárult a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Hivatal, valamint az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság közös szervezésében lezajló honvédelmi igazgatási tanfolyam.

A tanfolyamot november 9-én Dr. Boldizsár Gábor ezredes, az NKE HHK dékánja, Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM Védelmi Hivatal megbízott főigazgatója, valamint Vanyur Tibor ezredes az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka nyitotta meg.

A dékán elmondta, egy olyan sokrétű, gyakorlatorientált képzési program összeállítása volt a cél erre a tanfolyamra, amely méltán tudja bevezetni a résztvevő állományt a védelmi igazgatás rendszerébe. A honvédelem nemzeti ügy, amelynek vázát a honvédelmi igazgatás adja, s a tanfolyam ennek rendszerszintű megismertetését célozta, hogy az állomány tagjai feladataik ellátása során hatékonyabban tudjanak megfelelni az elvárásoknak. Ez kiemelten fontos – ahogy fogalmazott – egy békeorientált, szövetségi rendszerű támogatásra alapozó haderő esetén, amelyben a mozgósításra és a készültségi szintekre fokozott figyelmet kell fordítani, aminek egyik kulcsa a jól működő védelmi igazgatás.

Dr. Varga Attila Ferenc ezredes megnyitójában megköszönte az NKE HHK befogadó, támogató magatartását a védelmi igazgatási képzés kapcsán és hangsúlyozta, hogy a tanfolyam megújulásának első állomása a mostani tanfolyam, hiszen abban sokkal hangsúlyosabban jelent meg a gyakorlati tapasztalatok beépítése. A megbízott főigazgató kiemelte, a cél, hogy az egymással összefüggő védelmi igazgatási – honvédelmi igazgatási – katonai igazgatási rendszereket a szakterületen dolgozó állomány komplex, szisztematikus megközelítésben ismerje meg, s a feladatellátás hatékonyságának növelése érdekében már a tanfolyamon gyakorlati ismeretekkel gazdagodjon.

Vanyur Tibor ezredes leszögezte, hogy a katonai igazgatás egy olyan létkérdés, amelynek működőképes létezése Magyarországon sokáig – tartalékállomány és hadi állománytáblák hiányában – egy hajszálon függött. Ebben a kétezres évek első évtizedének végén következett be rendszerszintű változás. A parancsnok hangsúlyozta, egy kis békelétszámú haderő normál működésében is jelentős összpontosítást igényel a képességmegóvás és a fluktuáció kezelése, fokozott felkészültséget igénylő feladat azonban a különleges jogrend időszakára irányuló tervezés és begyakorlás, amivel kapcsolatban meglátása szerint a tanfolyam is kiemelt fontosságú.

A honvédelmi igazgatási tanfolyamok több év óta minden félévben megtartásra kerülnek a honvédelmi igazgatás, illetve a katonai igazgatás területén dolgozó, vagy ilyen beosztásra tervezett hivatásos és szerződéses katonák, illetve önkéntes tartalékosok részére. A képzés során a hallgatók átfogó képet kapnak a védelmi igazgatás, ezen belül a honvédelmi és a katonai igazgatás struktúrájáról, működéséről, a feladatok központi és területi szintű koordinációjáról, továbbá egyes szakterületek igazgatási jellegű feladatairól, mint például a válságkezelés, a különleges jogrend, a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer, a létfontosságú infrastruktúra védelem, a polgári védelem, a meghagyás, vagy a gazdasági-anyagi szolgáltatás.

A 45 órás tanfolyamon ebben a félévben az egyetem oktatóin kívül a HM Védelmi Hivatal, az MH Hadkiegészítő és Központi  Nyilvántartó Parancsnokság, valamint  a Belügyminisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium munkatársai ismertették meg az állományt az egyes szakterületek és ágazatok sajátosságaival, amelyet követően az előadások anyagából összeállított vizsgán adtak számot a résztvevők tudásukról.