A HM Védelmi Igazgatási Főosztály szakmai irányítása mellett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar bázisán ötnapos honvédelmi igazgatási tanfolyam kezdődött 2022. április 25-én

A felkészítésen a Honvédelmi Minisztérium, valamint az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság azon hivatásos, szerződéses, és önkéntes műveleti tartalékos katonái vesznek részt, akik beosztásukban honvédelmi-, illetve katonai igazgatási feladatokat látnak el. A képzés nem titkolt célja, hogy a védelmi igazgatás központi és területi szintjein – ide értve a megyékben, vagy a járásokban működő helyi védelmi bizottságoknál – feladatot ellátó katonák megfelelő szakmai felkészítést kapjanak a honvédelmi igazgatás funkcióit, feladatait, szervezetrendszerét és működését szabályozó legfontosabb rendelkezésekről, valamint hasznos ismereteket szerezzenek a gyakorlatokon és valós körülmények között szerzett tapasztalatokról.

A tanfolyam oktatói a védelmi igazgatás terén vezető beosztást betöltő, valamint sokéves szakmai háttérrel, illetve speciális ismeretekkel rendelkező személyek, továbbá az NKE HHK Honvédelmi és Jogi Igazgatási Tanszékének e tárgykört kutató tanárai, akiknek felkészültsége biztosítja, hogy a hallgatók magas színvonalon, közérthető stílusban szerezzék meg a beosztásuk ellátásához szükséges tudást.

A tananyag a hatályos jogszabályoknak megfelelően, modulokban tartalmazza a honvédelmi igazgatás csaknem valamennyi szakterületét. A hallgatók így átfogó ismereteket kapnak a honvédelem rendszeréről, a honvédelmi kötelezettségekről, a központi és területi védelmi igazgatás rendszeréről és feladatairól, a válságkezelésről, a létfontosságú infrastruktúra védelemről, a nemzeti ellenállóképességről és polgári felkészültségről, a gazdaság védelmi célú felkészítéséről, a befogadó nemzeti támogatásról és a katonai igazgatásról. Ezen kívül, a hallgatók betekintést nyerhetnek a védelmi igazgatás más – nem honvédelmi – ágazatokhoz kapcsolódó feladatairól, mint például a fegyveres összeütközések időszakában végrehajtandó polgári védelmi feladatokról, a rendvédelmi szervek, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Innovációs és Technológiai Minisztérium honvédelmi feladatairól.

A tanfolyam jóváhagyott tematikája lehetővé teszi azt is, hogy az előadók megismertessék a hallgatókkal az utóbbi időszak konkrét kihívásaival kapcsolatos tapasztalatokat, ide értve a tömeges migrációval, a COVID elleni védekezéssel, továbbá a hibrid hadviseléssel összefüggő kérdéseket. Mindezeken túl, a résztvevők megismerkedhetnek a 2023. július 01-én hatályba lépő, a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény legfontosabb rendelkezéseivel, célkitűzéseivel is.

A tanfolyam hallgatói az utolsó napon írásbeli vizsgát tesznek, amelynek eredményes végrehajtásáról szóló igazolás tanúsítja a jogszabályban előírt, kötelező képzés elvégzését.