A haza védelme nemzeti ügy, amely során Magyarország a nemzetgazdaság erőforrásai és a Magyar Honvédség képességei mellett épít a rendvédelmi és más szervek közreműködésére, állampolgárainak a haza védelme iránti hazafias elkötelezettségére és áldozatkészségére is. A jelenlegi biztonsági környezetben, a hadviselés újabb és újabb generációinak megjelenése sokszereplőssé tette Magyarország honvédelmi erőfeszítéseit, amelyben növekvő szerepet játszik a civil közigazgatás. Annak érdekében, hogy e kihívásoknak az ország sikeresen meg tudjon felelni, különös jelentőséggel bír azon nem katona személyek honvédelmi képzése, akik valamely honvédelemben közreműködő szervnél töltenek be beosztást, illetve akik munkájuk során közvetve-vagy közvetlenül honvédelmi feladatokkal kerülhetnek kapcsolatba.
Szükség volt tehát egy olyan akkreditált tanfolyami képzés megindítására, amelynek célja, hogy átfogóan, elméleti és gyakorlati aspektusból mutassa be a honvédelmi igazgatás szervezet- és feladatrendszerét a védelmi igazgatás döntés-előkészítő és szakmai végrehajtó szerveinél kormánytisztviselői beosztást betöltők számára. E képzés eredményeként a beiskolázottak nem csupán a szűk szakterületükkel összefüggő honvédelmi szabályozás és gyakorlat sajátosságaival ismerkedhetnek meg, hanem holisztikus szemléletet kaphatnak a teljes hazai honvédelmi igazgatásról is. E tanfolyam elvégzése különösen fontos minden olyan – a honvédelmi törvényben taxatíve felsorolt – honvédelemben közreműködő szervnél rendszeresített beosztás betöltéséhez, amely részben vagy egészben honvédelmi feladatok végzésével jár vagy járhat.
Ezen célkitűzések megvalósítása érdekében került megrendezésre első alkalommal 2017. május 17-19. között a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, Vezető- és Továbbképzési Intézete, valamint a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztálya közös szervezésében a Honvédelmi igazgatási tanfolyam kormánytisztviselőknek című képzés. A kurzus a honvédelmi felkészítés területén egyedülálló, hiszen a rendszeres, évente több alkalommal megszervezett honvédelmi igazgatási tanfolyamokat eddig csak katonák és a Honvédségnél dolgozó kormánytisztviselők végezhették el. A szervezők ezúttal – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Fenntartói Testület korábbi döntésének megfelelően – nyitottak a civil közigazgatás felé, és olyan jellegű tanfolyamot hoztak létre, amely a teljes közigazgatás rendszerében elérhető bárki részére.
A tanfolyamot Dr. Szászi Gábor ezredes, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar oktatási dékánhelyettese, valamint Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM Védelmi Igazgatási Főosztály vezetője nyitotta meg. A képzés tematikája úgy lett összeállítva, hogy a hallgatók a lehető legszélesebb képet kapjanak a honvédelem rendszeréről és az ahhoz kapcsolódó közigazgatási feladatokról.
Az első modulban az egyetem neves oktatói által bemutatásra került Magyarország biztonságpolitikai környezete, valamint azok a nemzetközi biztonságpolitikai trendek, amelyek közvetlenül is befolyásolják hazánk biztonságának alakulását, és ezáltal az állam honvédelmi feladatait. Az előadások során külön hangsúly került az egyes új típusú biztonsági kihívásokra, ezek között kiemelten a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre, a terrorizmussal kapcsolatos aktuális jelenségekre, az új típusú biztonsági környezettel összefüggő NATO válaszokra és lehetőségekre.
A második tantárgyblokk oktatása során a hallgatók bevezetést kaptak Magyarország honvédelmének alkotmányos alapjaiba és rendszerébe, különös figyelmet szentelve a különleges jogrend fogalmának, a magyar jogrendszerben fellelhető különleges jogrend típusoknak, valamint a különleges jogrendben bevezethető rendkívüli intézkedések rendszerének. Ugyancsak kiemelt helyen szerepelt a honvédelem felső szintű vezetésének és irányításának kérdésköre, amely révén a hallgatóság megismerhettea honvédelem rendszerét, irányítási és vezetési mechanizmusait, valamint szervezeti felépítését és közjogi struktúráját.
A képzés harmadik modulja tartalmazta a szoros értelemben vett védelmi igazgatás kérdéskörét, amelynek oktatása során a hallgatók megismerhették a honvédelmi igazgatás fogalmát, rendeltetését, rendszerét és feladatait, valamint a biztonsági környezet változásainak a védelmi igazgatásra gyakorolt hatását. A blokk tantárgyai keretében a hallgatók ismereteket szereztek a honvédelmi igazgatás egyes speciális területeiről is, mint például a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer, a nemzetgazdaság védelmi célú felkészítése, a befogadó nemzeti támogatás, vagy a NATO Válságreagálási Rendszere és az azzal összhangban álló Nemzeti Intézkedési Rendszer.
A tanfolyam negyedik, egyben utolsó modulja a honvédelmi igazgatás egy konkrét részterületét, a katonai igazgatás rendszerét mutatta be. Ennek során az előadók bemutatták a katonai igazgatás rendszerét, a hatósági és hadkiegészítési feladatokat, a katonai igazgatás és a honvédelmi igazgatás viszonyrendszerét, a katonai igazgatás egyes különleges jogrendi feladatait és a felkészülési intézményeket, valamint az önkéntes tartalékos rendszert.
Az elméleti képzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Haditechnikai Tanszékének gyakorlati bemutatója követte, amely keretében a beiskolázottak részére bemutatásra kerültek a Magyar Honvédségben rendszeresített és alkalmazott kézifegyverek, illetve gépjármű-technikai eszközök. A tanfolyam záróakkordja egy tesztvizsga volt, amelyen az 58 beiskolázott hallgató sikeresen adott számot a képzés három napja alatt szerzett tudásáról.
A Honvédelmi igazgatási tanfolyam kormánytisztviselőknek a szervezők tervei alapján egy rendszeres tanfolyamsorozat első lépését jelentette, amelyet – az igények függvényében – minden tanulmányi félévben megrendeznek. E képzés a széleskörű és a gyakorlatban is jól alkalmazható ismeretek mellett 22 kredittel is hozzájárul a kormánytisztviselők sikeres szakmai előmeneteléhez.