Egyhetes honvédelmi igazgatási tanfolyamot rendeztek 2023. április 24-28. között a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán (NKE HHK).

A HM Védelmi Igazgatási Főosztály (HM VIF) és az NKE HHK Honvédelmi Jogi és Igazgatási Tanszék (HJIT) közös szervezésében megvalósult képzés a Honvédelmi Minisztérium, valamint az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság hivatásos és szerződéses, valamint a helyi védelmi bizottságok elnökhelyettesi beosztását betöltő önkéntes műveleti tartalékos katonák számára kínált lehetőséget a mindennapi feladatteljesítésükhöz szükséges szaktudás elsajátításához. 

A 2023 év elején aktualizált, kétmodulos képzési program a hatályos jogszabályi környezetre építve, rendkívül komplex tudásanyag átadásával, a honvédelmi igazgatás valamennyi szakterületére kiterjedően igyekszik felkészíteni a hallgatókat szolgálati kötelezettségeik teljesítésére. A képzés során a hallgatók átfogó ismereteket szerezhettek Magyarország jelenlegi és közeljövőben várható biztonsági kihívásairól, továbbá a kezelésükre kialakítandó közjogi keretrendszerről.

„A honvédelem nemzeti ügy, vagyis mindenkinek az ügye”, fogalmazott előadásában Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM VIF főosztályvezetője. Felhívta a fiygelmet ara, hogy az elmúlt időszak számos példával (pandémia, orosz-ukrán konfliktus, migráció) szolgált azokra a nem kizárólag katonai jellegű kihívásokra, amelyek megkövetelték az ágazatok fokozott együttműködését. Ezért a képzés során különösen nagy hangsúlyt fektettek más szakterületek (civil és rendvédelmi szervek) honvédelmi feladataira és a Magyar Honvédséggel történő együttműködésükre.

Az oktatói gárda gerincét a HM VIF, a Honvéd Vezérkar, valamint az NKE HHK HJIT tanárai alkották, kiegészülve a honvédelemben közreműködő rendvédelmi szervek és civil minisztériumok szakértőivel. A védelmi és biztonsági igazgatás területén jelentős szaktudással, tapasztalattal rendelkező oktatók a tananyagban rögzítetteken túlmenően saját tapasztalataik megosztásán keresztül is szemléltették a honvédelmi igazgatás összetettségét. 

A tanfolyam írásbeli vizsgával zárult, melynek sikeres teljesítését követően a tanfolyam végrehajtásról szóló igazolás tanúsítja a jogszabályban előírt, kötelező képzés elvégzését.