A HM Védelmi Igazgatási Főosztály (HM VIF), a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, valamint az NKE Közigazgatási Továbbképzési Intézet közös szervezésében kétnapos honvédelmi igazgatási képzés kezdődött meg a kormánytisztviselők részére 2022. május 05-én, amelynek immár második alkalommal biztosít helyszínt a Ludovika Campus.
A képzés célja, hogy hasznos és aktuális információk nyújtásával segítse elő a hallgatók ismereteinek bővítését a honvédelmi igazgatás témakörében. Az oktatási tematika általános biztonságpolitikai, valamint honvédelmi és katonai igazgatási ismereteket tartalmaz. Az előadók az Egyetem tapasztalt oktatói gárdájából, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség Parancsnoksága magas szakmai ismeretekkel rendelkező vezetői közül kerülnek ki, ami garantálja, hogy a hallgatók a rendelkezésre álló szűk időkeret ellenére is jól érthető módon, érdekes és szemléletes előadások keretében kapjanak tájékoztatást.
A hallgatók alapvetően a minisztériumok, valamint a megyei és a járási hivatalok kormánytisztviselői, akik a munkájukhoz szükséges ismeretek megszerzése céljából, vagy a téma iránti érdeklődéstől vezérelve jelentkeztek erre a képzésre, és vállalták, hogy a részvétel mellett önképzés keretében felkészülnek, és az átadott ismeretekről online vizsga keretében számot adnak. A vizsga sikeres letételét követően a hallgatók a jogszabály által előírt képzési kötelezettségük keretében 21 kreditpontban részesülnek.
A korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy a hallgatók évről évre nagy számban érdeklődnek a honvédelmi igazgatási továbbképzés ezen formája iránt: ez alkalommal is mintegy 100 fő vesz részt a tanfolyamon. Mindez nem csupán az oktatók felkészültségének és a modern, minden igényt kielégítő képzési környezetnek, hanem a téma állandó aktualitásának is köszönhető. Egyrészt az Ukrajnában zajló háború különösen időszerűvé teszi a biztonságpolitikával és a honvédelemmel kapcsolatos kérdések megtárgyalását, másrészt jelenleg is zajlik a védelmi és biztonsági igazgatás új rendszerének kialakítása, amely ugyan csak 2023. július 01-én lép hatályba, de már most meg kell kezdeni a felkészülést az új jogszabályi környezet megteremtésére és a működés zökkenőmentes átállására.
Az előadások tananyaga, valamint a védelmi igazgatás elmúlt 10 évét bemutató, 2021-ben megjelent jubileumi kiadvány megszerzése mellett a hallgatók tájékoztatást kapnak azokról az internetes csatornákról is, amelyeken megtekinthetik a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében már beérkezett haditechnikai eszközöket és perspektivikus fegyvereket. Mindezen ismeretek együttvéve biztosítják majd a hallgatók produktív felkészülését és a vizsga sikeres letételét, továbbá azt, hogy széleskörű tudással rendelkezzenek a védelmi igazgatás és a honvédelem rendszeréről, amit hasznosíthatnak a mindennapi munkavégzésük során is.