2013 óta minden tanév minden félévében megrendezésre kerül a honvédelmi igazgatási tanfolyam a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán. Mindez jól tükrözi a szakterület fontosságát, az ezzel kapcsolatos ismeretek aktualitását és a töretlenül fennálló igényt az ilyen jellegű képzésre.

A 2017. évi első tanfolyam megnyitására május 2-án került sor, amelyen a házigazda és a szervező képviseletében Dr. Szászi Gábor ezredes, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar oktatási dékánhelyettese köszöntötte a tanfolyam hallgatóit. Ezt követően a társszervező HM Védelmi Igazgatási Főosztály nevében Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, főosztályvezető nyitotta meg a tanfolyamot, aki kiemelte, hogy a tanórarend összeállításánál és az oktatók kiválasztásánál az elsődleges vezérlőelv a gyakorlatias, használható tudás átadása volt. Ennek megfelelően olyan oktatók fogják tartani a tanórákat, akik az adott témát a legjobban ismerik és a gyakorlatban is végzik az ezekkel kapcsolatos feladatokat. 

 

Az ez évi első tanfolyam fő gondolata a védelmi igazgatás szerepe a megváltozott biztonsági környezetben, hiszen a legújabb biztonsági kihívások, mint hibrid hadviselés, tömeges bevándorlás, vagy terrorveszély újabb és újabb kihívásokat jelentenek a védelmi szektor minden szereplőjének, így a védelmi, ezen belül pedig a honvédelmi és katonai igazgatás részére is. Fokozódó igény jelentkezik a NATO részéről az egyes tagállamok ellenálló képességének (resilience) az erősítése, valamint a katonai műveletek polgári képességekkel történő támogatása iránt is, és e feladatok végrehajtása szintén a védelmi igazgatás rendszerében valósul meg.

 

A tanfolyam hallgatósága az előzőektől kissé eltérően ez alkalommal nem önkéntes műveleti tartalékosokból, hanem zömmel a hivatásos állományból került ki, akik a HM Védelmi Igazgatási Főosztály, illetve az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság állományában teljesítenek szolgálatot. A szervezeti változások következtében többen kerültek újonnan a honvédelmi igazgatás, illetve a katonai igazgatás rendszerébe, ezért részükre jelentős segítséget nyújt az egyhetes tanfolyam, amelyen szerzett tudásukról a képzés befejezését követően írásbeli vizsgán kell számot adniuk.