A korunkat jellemző biztonsági kihívások, különösen a hibrid fenyegetésekkel szembeni összkormányzati fellépés követelménye megkívánja a civil szféra fokozottabb bevonását az ország honvédelmi erőfeszítéseibe. Mindennek kiinduló alapja a megfelelő képzés, felkészítés az ágazatok civil szakértői részére annak érdekében, hogy jobban megismerjék hazánk és a tágabb régió biztonsági környezetét és az ország közigazgatási szerveinek azokkal összefüggő honvédelmi feladatait. E célból, a korábbi évek gyakorlatának megfelelően, 2019. május 7-9. között ismételten megrendezésre került a háromnapos honvédelmi igazgatási tanfolyam a központi és területi közigazgatási szervek kormánytisztviselői részére a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, valamint a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztály közös szervezésében. A több éve folyó tanfolyami rendszerű képzés népszerűségéről tanúskodik, hogy a 2019-es évre vonatkozóan ez ideig 260 fő jelentkezett fel a Probono rendszeren, közülük 104 fő tudott bekerülni a májusi képzésre. Természetesen, a többi jelentkező részére is biztosított a részvétel lehetősége az év második felében, a várhatóan október elején sorra kerülő következő tanfolyam keretében.

A tanfolyamot Dr. Szászi Gábor ezredes, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar oktatási dékánhelyettese, valamint Dr. Keszely László ezredes, a HM Védelmi Igazgatási Főosztály főosztályvezető helyettese nyitotta meg, amelynek tematikája úgy lett összeállítva, hogy a hallgatók a lehető legszélesebb képet kapják a honvédelem rendszeréről és az ahhoz kapcsolódó közigazgatási feladatokról.

 

Az első modulban az Egyetem neves oktatói által bemutatásra került Magyarország biztonságpolitikai környezete, valamint azok a nemzetközi biztonságpolitikai trendek, amelyek közvetlenül is befolyásolják hazánk biztonságának alakulását. Az előadások között külön hangsúly került az egyes új típusú, tipikusan nem katonai jellegű biztonsági kihívásokra és kockázatokra is, amelyeknek megismerése, és az ellenük való védekezésre való felkészülés ugyancsak része a honvédelmi feladatokra való eredményes felkészülésnek. Ezek keretében a hallgatók információkat kaptak a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetről, a terrorizmussal kapcsolatos kihívásokról és jelenségekről, valamint az új típusú biztonsági környezettel összefüggésben a NATO lehetséges válaszairól.

A második tantárgyblokk oktatása során a hallgatók bevezetést kaptak Magyarország honvédelmének alkotmányos alapjaiba és rendszerébe, különös figyelmet szentelve a különleges jogrend fogalmának, a magyar jogrendszerben fellelhető különleges jogrend típusoknak, továbbá a különleges jogrendben bevezethető rendkívüli intézkedések rendszerének. Ugyancsak kiemelt helyen szerepelt a honvédelem felső szintű vezetésének és irányításának kérdésköre, amely révén a hallgatóság megismerhette a honvédelem rendszerét, irányítási és vezetési mechanizmusait, valamint szervezeti felépítését és közjogi struktúráját.