Október 19-én véget ért a Csongrád Megyei Védelmi Bizottság (MVB) által szervezett, többnapos „Fekete Vár-2017” elnevezésű hon- és rendvédelmi együttműködési gyakorlat.

Az október 03-án, hajnalban riasztással induló gyakorlatot dr. Juhász Tünde kormánymegbízott, MVB elnök vezette le azzal a céllal, hogy a védelmi igazgatás rendszerében résztvevő szervezetek elméleti felkészültségét a gyakorlatban is tesztelhesse. A gyakorlatot ezúttal valós tevékenység, az országunkon nyáron jelentős technikai eszköz- és személyi állománnyal átvonuló szövetséges erők mozgása generálta. A célok között szerepelt a megyei és helyi védelmi bizottságok munkacsoportjai működésének összekovácsolása, munkarendjeik összehangolása és tesztelése.

A gyakorlat alaphelyzete szerint a megye területén jelentős mértékű a szövetséges NATO erők áthaladása, mely igénybe veszi mind a közlekedési infrastruktúrát, mind a helyi, civil erőforrásokat. Ez a Befogadó Nemzeti Támogatáshoz (BNT) kapcsolódó tevékenység begyakorlása több MVB munkacsoport összehangolt munkáját tette szükségessé.

A gyakorlat során a megye mind a hét járása számos, papíron végrehajtott tervezési feladaton túl legalább egy valós tevékenység végrehajtásában részt vett. Az egyszerűbb mozzanatok csak átvonuló alegységek által igénybe vehető szálláshelyek, konténerdepók, szolgáltatások, raktárhelyek és telephelyek felmérését jelentette. A gyakorlatot azonban még életszerűbbé tette az, mikor megjelentek a honvédségi erők az objektumok szakszerű, de jelképes átvételére. Valós operatív feladatként jelentkezett ugyanakkor a tartalék útvonalakon érkező katonai konvojok megyén keresztül történő átkísérése rendőri felvezetéssel, valamint járóképtelenné vált vagy balesetet szenvedett harcjárművek vontatásához civil szolgáltatások igénybevétele.

Hasonlóan komplex tevékenység volt egy imitált országúti baleset kezelése, ahol a harcjármű egy azonosítatlan vegyi anyagot szállító teherautóval ütközött. Ez az incidens a katasztrófavédelem szakembereinek azonnali beavatkozását igényelte, akik nehéz gázvédő ruházatban hajtották végre a veszélyes anyag azonosítását, majd elvégezték a kárelhárítást.  

A végrehajtásban jelentős segítséget nyújtottak a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság, a Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred, és az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi alegységének szakemberei is. A gyakorlat remek alkalmat biztosított a védelmi képességek felmérésére, az együttműködés hatékonyságának fokozására.  Összességében megállapítható, hogy a védelmi igazgatás területi és helyi szintje jól vizsgázott a megmérettetés során.