Napjainkban fokozatosan nő a védelmi igazgatás jelentősége, és a jelenlegi biztonságpolitikai környezetben legalább olyan fontos országvédelmi képességekkel rendelkezik, mint bármely más fegyvernem – hangzott el július 4-én, hétfőn a Védelmi Igazgatási Napja alkalmából tartott ünnepségen a Honvédelmi Minisztériumban, amelynek elején a résztvevők egyperces néma felállással tisztelegtek a múlt pénteken, szolgálatteljesítés közben elhunyt tűzszerészek emléke előtt.

A rendezvényen ismertették dr. Dankó Istvánnak, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkárának köszöntő levelét, amelyben – a fent elhangzottak mellett – aláhúzta, hogy a Varsói Szerződés megszűnésével, a demokratikus alkotmány hatályba lépésével és az önkormányzati rendszer megszületésével teljesen új biztonsági, illetve jogi környezet jött létre Magyarországon, amelyben meg kellett találni a védelmi igazgatás helyét és szerepét. A NATO és az EU-csatlakozás, illetve a 2010-ben megkezdett közigazgatási átalakítás komoly változásokkal járt a védelmi igazgatási rendszerben is – idézte fel az államtitkár. Mindez egy új szemlélet kialakításával és alkalmazásával is járt, amelynek következtében a válságkezelés átfogó, globális megközelítése kapott hangsúlyt.

Napjaink legújabb biztonsági kihívásai tovább erősítik az egyes ágazatok és szakterületek együttműködésének igényét – írta köszöntőjében az államtitkár, hozzátéve, hogy a Magyar Honvédség már huzamosabb ideje vesz részt a tömeges migráció kezelésében, a határok védelmében, miközben szorosan együttműködik a rendőrséggel és más, civil hatóságokkal. Ez és más – a kor új típusú fenyegetéseiből fakadó – kihívások eltérő védelmi képességek kialakítását igénylik, amely elképzelhetetlen a különböző ágazatok, illetve szervezetek együttes fellépése nélkül. „Ma már az is belátható, hogy az egyre aktívabbá és agresszívebbé váló nemzetközi terrorizmus elleni harc sem vívható meg sikeresen a katonai erő és a speciális katonai képességek bevonása nélkül” – mutatott rá dr. Dankó István.

Dr. Varga Attila Ferenc ezredes, a HM Védelmi Hivatal megbízott főigazgatója az ünnepségen jelezte, hogy az általa vezetett szervezet – a tervek szerint – szeptember elejétől a Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási főosztályaként fogja ellátni eddigi feladatait. A főigazgató beszélt továbbá a közigazgatás fejlesztéséről, amely kapcsán méltatta a Magyary Programot. Napjaink főbb kihívásai között megemlítette a fegyveres konfliktusokat, a hibrid hadviselést és a terrorizmust, kiemelve, hogy a terrorveszélyhelyzettel összefüggő Alaptörvény módosítás már lehetővé teszi, hogy a katonákat terrorellenes műveletekbe is bevessék, ha a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok alkalmazása már nem elegendő. A szövetségesi együttműködéssel kapcsolatban kijelentette, hogy a NATO által napjainkban szorgalmazott „resilience”, vagyis nemzeti reagáló, illetve ellenálló képesség szorosan kapcsolódik a már fent is említett átfogó megközelítéshez, amelyet a védelmi igazgatás is képvisel.

Dr. Patyi Sándor nyugállományú dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal egykori főigazgatója  előadásában felidézte a védelmi igazgatás átalakításának, illetve fejlődésének nevezetesebb állomásait a kilencvenes évektől kezdve a NATO és az EU csatlakozásig, megosztva a hallgatósággal az ezzel kapcsolatos élményeit, tapasztalatait.

Dr. Resperger István ezredes, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézetének igazgatója előadásában felvázolta a napjainktól 2050-ig terjedő időszak várható biztonsági kihívásait - úgymint környezetszennyezés, túlnépesedés, energia- és élelemhiány, nemzetközi terrorizmus, tömeges migráció hibrid hadviselés - beszédes adatokat mutatott be az ezekkel kapcsolatos közép és hosszú távú tendenciákról, várakozásokról. Az előadó többször is kihangsúlyozta, hogy a védelmi igazgatási rendszerünk a fenti kihívások mindegyikében nagymértékben érintett, illetve érintett lesz.

Az ünnepségen elismerések átadására is sor került a társminisztériumok, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, valamint a HM Védelmi Hivatal azon tagjai részére, akik az elmúlt időszakban a védelmi igazgatás területén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak.

A honvédelmi miniszter úr

a Honvédelemért Kitüntető Cím I. fokozatát adományozta Dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Országos Polgári Védelmi főfelügyelő részére,

a Honvédelemért Kitüntető Cím II. fokozatát Borbély Béla rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság, Rendészeti Főigazgatóság, Védelmi Igazgatási Osztály, kiemelt főreferens, valamint  Kovács István a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, Biztonsági Osztály, osztályvezető részére,

a Honvédelemért Kitüntető Cím III. fokozatát Balogh István a Földművelésügyi Minisztérium, Személyügyi és Igazgatási Főosztály, Igazgatási és Biztonsági Osztály, biztonsági referens szakmai  főtanácsadó részére,

emléktárgyat adományozott a HM Védelmi Hivatal állományából Hári László alezredes a Védelmi Igazgatási és Koordinációs Igazgatóság, vezető kiemelt főtiszt, Bozsákovics László alezredes, a Védelmi Igazgatási és Koordinációs Igazgatóság, titkár és Pállai Tibor Ferenc alezredes a Speciális Objektumok és Létfontosságú Infrastruktúra Igazgatóság, kiemelt főtiszt részére.

A HM Védelmi Hivatal megbízott főigazgatója a hivatal ezüst emlékérmét adományozta Páldi Csaba és Koltai László Csaba, a T-Systems Magyarország Zrt. senior rendszermérnökei részére.

Az elismerések átadása alkalmából Dr. Varga Attila Ferenc ezredes megköszönte mindazon szervezetek támogatását, együttműködését, amelyek hozzájárultak a honvédelem érdekében tett erőfeszítésekhez.