A Nógrád Megyei Védelmi Bizottság (NMVB) 2018. október 1-3. között komplex civil-katonai egészségügyi válsághelyzeti gyakorlatot hajtott végre Szécsényben.

A rendezvény célja a súlyos ipari vagy természeti katasztrófa következtében szükségessé váló egészségügyi ellátásszervezés, az egészségügyi válsághelyzet elhárításában érintett civil és katonai szervek tervezési dokumentumaiban foglalt feladatok gyakorlása, a kommunikációs eszközök működésének tesztelése, valamint az elérhetőségi adatok pontosságának ellenőrzése volt. A szervezők kiemelt célként fogalmazták meg az NMVB és a népegészségügyi feladatkörében eljáró Nógrád Megyei Kormányhivatal kapcsolódó feladatrendszerének begyakorlását az ehhez hasonló szituációkban.

 

A gyakorlat azon szervezetek által került végrehajtásra, amelyek valós helyzetben is részt vesznek egy egészségügyi válsághelyzet kezelésében. Az esemény nagyságát és összetettségét jól mutatja, hogy összesen 26 országos és megyei szervezet működött közre egyidejűleg a gyakorló személyi állomány elméleti és gyakorlati felkészítésében. A valós körülmények között történő végrehajtás érzékeltetése érdekében a Mobil Orvosi Segélyhely (MOSH) egyes egységeinek telepítésére, valamint a Magyar Honvédség kijelölt erőinek - szállítójárműveinek, rakodó- és őrállományának – biztosítására is sor került.

A 3 napos gyakorlat első napján az MH kijelölt szállító és biztosító erőinek, a MOSH első katonai egészségügyi váltásának, valamint az Állami Egészségügyi Ellátó Központ érintett állományának riasztása, a MOSH rakodása és szállítása történt meg a kijelölt helyszínre. A második napon a résztvevők elméleti felkészítést kaptak, míg a harmadik napon a MOSH egészségügyi szolgálatot ellátó katonai és civil személyzete, valamint a mentőszolgálat részére történt gyakorlati felkészítés.

 

Az 50 fő önkéntes bevonásával végrehajtott gyakorlaton a tömeges sérültellátási és kárhelyszín felszámolási tevékenység mellett az osztályozás, az ellátás és a mentőszállításig történő elhelyezés gyakoroltatása is megtörtént.  Az önkénteseket a Magyar Vöröskereszt Nógrád Megyei Szervezete, a Salgótarjáni Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, valamint Kanizsai Dorottya Egészségügyi Szakközépiskolája és Szakiskolája biztosította.