A Veszprém Megyei Védelmi Bizottság 2017. május 23-25. között „Pelso 2017” néven komplex védelmi igazgatási gyakorlatot hajtott végre. A gyakorlat bemutató napjára 2017. június 15-én, az Országos Rendőr-főkapitányság csopaki oktatási központjában került sor.

A gyakorlat „Terrorveszélyhelyzet” különleges jogrendi időszakot szimulált. A feltételezett alaphelyzet szerint egy honvédségi és egy fogvatartott személyeket szállító gépjármű ütközött, és a baleset során veszélyes anyag került a Balatonba, továbbá, a szállító gépjárműből megszöktek a fogvatartottak. Mindezek mellett, az élővíz mentesítése során a szakemberek robbanótestet találtak a vízben, amelyet a Magyar Honvédség búvárai emeltek a felszínre és a tűzszerészek hatástalanítottak.

A szimulált helyzet szerteágazó feladatai révén sikerült elérni, hogy minél több, a honvédelem érdekében, illetve a válságkezelés egyéb területén tevékenykedő megyei szervezet bevonásra kerüljön a gyakorlatba.

A „Pelso 2017” gyakorlatban összesen 423 fő vett részt, vagy volt közvetlenül érintett. A gyakorlat megszervezésével az volt a cél, hogy erősítsék és zökkenőmentesebbé tegyék a fegyveres és rendvédelmi szervek, valamint a honvédelem érdekében tevékenykedő civil szervezetek együttműködését. A résztvevők közül érdemes külön megemlíteni a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságot, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetet, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóságot, az Országos Mentőszolgálat Regionális Szervezetét, az MH 54. Veszprém Radarezredet, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredet, valamint a Veszprém Megyei Polgárőr Szövetséget.


A gyakorlat több fázisban került végrehajtásra. A kezdő napon, május 23-án riasztási, értesítési gyakorlatot tartottak, amelynek keretében a Megyei Védelmi Bizottság elnöke elrendelte egy döntés-előkészítő operatív munkacsoport felállítását. Május 24-én a már említett operatív munkacsoport törzsvezetési gyakorlatot tartott. A dinamikai fázisra a balatonfűzfői vitorlás kikötőben került sor május 25-én.

A bemutató napon a vendégek megtekintették a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület segítségével készült kisfilmet, amely bepillantást enged a gyakorlat részleteibe, majd azt követően ízelítőt kaptak a kárhelyszíni feladatokról. Része volt még a bemutató napnak egy kutyás üldözés és elfogás bemutató, mobil börtöncella átvizsgálás, rendőrségi ellenőrző-áteresztő pont bemutatása, valamint megtekinthették az érdeklődők az Országos Mentőszolgálat Tömeges Baleseti Egységét.